Czy wspólne gotowanie na warsztatach może uczynić nas szczęśliwszą albo bardziej zrelaksowanym? Dla wielu osób gotowanie w domu z nowych przepisów czy chodzenie na warsztaty kulinarne jest formą terapii, ponieważ daje możliwość skupienia się na chwili obecnej, zaangażowania wszystkich zmysłów na kolorach, smakach, zapachach i fakturach i stworzenia czegoś pysznego. Nowe umiejętności np. doskonalenie zdolności kulinarnych to przyjemne smeranie naszego mózgu, które może podnieść samoocenę i dać nam spełnienie, gdy nasi goście pochwalą to nowe popisowe danie. Warsztaty to też spotkanie z włoską kulturą i podróż oraz spotkanie towarzyskie z innymi uczestnikami zajęć. Nowi znajomi również poprawią nam nastrój, co pomoże zmniejszyć stres.
Aby sprawdzić, czy to działa przyjęłam zaproszenie na “Smak sycylijskich cytrusów — warsztaty kulinarne z SikulaGente.” SikulaGente to włoskie delikatesy na Gołkowskiej, których właścicielami są Polka i Sycylijczyk. Ich misją jest pokazywanie co naprawdę je się w sycylijskim domu, nauka języka i kultury, ale też warsztaty kuchni domowej. Więcej o warsztatach można poczytać na ich grupie na FB.
Było kolorowo i cytrusowo. Prowadził je szef Kamil Prusicki z restauracji Polpo na Kabatach. Dotyczyły domowej kuchni sycylijskiej z wykorzystaniem bio cytrusów. Co może być pyszniejszego zimą niż bio pomarańcze czy cytryny?
Jedliśmy panelle, czyli smażone kawałki ciasta z mąki z ciecierzycy z cytryną, arancini, kurczaka w pomarańczach, sałatkę cytrusową i 2 ciasta — z pomarańczami i ciasto cytrynowe.
Lubisz przepisy z warsztatów? Mam coś dla Ciebie. Idealny zestaw na spotkanie ze znajomymi przy winie!
SAŁATKA Z CYTRUSÓW I RUKOLI
Składniki na 6 porcji:
- duży grejpfrut
- pomarańcza
- czerwona pomarańcza
- pestki z połówki granatu
- opakowanie rukoli
- sok z całej cytryny
- 4 łyżki oliwy
- sol i pieprz
Przepis na sałatkę z cytrusów i rukoli
Owoce pokroić na plasterki. Sok, który zostanie po krojeniu wymieszać z oliwą, sokiem z cytryny, solą i pieprzem. Na talerzu ułożyć rukolę, plasterki owoców, udekorować pestkami granatu i polać sosem.
PANELLE — przekąski z ciecierzycy
Składniki na 30 sztuk:
- pół kilo maki z ciecierzycy
- 1,5 l wody
- 2 łyżeczki soli
- szczypta pieprzu
- natka pietruszki posiekana
- łyżka nasion kopru włoskiego
Przepis na panelle
Do garnka wlewamy wodę o temperaturze pokojowej i powoli dodajemy mąkę z ciecierzycy,
przesiewając przez sito. Mieszamy energicznie, aby uniknąć grudek. Włączamy palnik i gotujemy na bardzo małym ogniu, stale mieszając trzepaczka przez około minut, aż masa
zgęstnieje i zacznie odrywać się od boków. Dodajemy drobno posiekaną [pietruszkę i nasiona kopru, mieszamy. Masę przenosimy na arkusz papieru do pieczenia i rozprowadzamy wilgotną szpatułką na grubość około 5 mm.
Pozostawiamy do ostygnięcia, a potem za pomocą noża wycinamy kwadraty, które będziemy smażyć na rozgrzanym tłuszczu. Podajemy na gorąco z cytryną i solą.
CIASTO CYTRYNOWE
Składniki na foremke 30×10 cm:
- cytryna
- 50 ml wody
- 3 jaja
- 200 g cukru
- 100 ml oleju słonecznikowego
- 250 gr maki 00
- łyżeczka proszku do pieczenia
Przepis na ciasto
Cytrynę pokroić i zmiksować z wodą, cukrem, jajkami i olejem. Dodać mąkę i proszek do pieczenia, wymieszać i przelać do keksówki posmarowanej olejem i podsypanej mąką. Piec 40 minut w piekarniku nagrzanym do 170 stopni (termoobieg). Przed podaniem udekorować plasterkami cytryny lub cukrem pudrem.
CIASTO POMARAŃCZOWE
Składniki na okrągłą formę 24 cm
- 400 g pomarańczy bio (ze skorka)
120 g mleka
100 g oleju słonecznikowego
230 g cukru pudru
3 jajka
250 g 00 mąki - 50 g skrobi ziemniaczanej
łyżeczka proszku do pieczenia
szczypta soli
Przepis na ciasto pomarańczowe
Pomarańcze pokroić i zmiksować z mlekiem, cukrem pudrem, jajkami i olejem. Dodać mąkę i proszek do pieczenia, wymieszać i przelać do keksówki posmarowanej olejem i podsypanej mąką. Piec 50 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni (góra dół, bez termoobiegu). Przed podaniem udekorować plasterkami pomarańczy lub cukrem pudrem.
W warsztatach wzięłam udział dzięki bezpłatnemu zaproszeniu Sikulagente.