Jest taki mem internetowy o tym, że wszystkie osoby, które normalnie siedziałby przed kompem w czasie kwarantanny odkryły, że najbardziej lubią wędrować skarpą wiślaną, gubić się w lesie i urządzać pikniki na dzikich odludnych łąkach.
Jeśli jeszcze nie masz ulubionych miejsc w przyrodzie na slow spacery, to polecam kilka moich ulubionych.
W Warszawie najlepsze jest to, że te wszystkie rzeczy można mieć na wyciągnięcie ręki. Pół godzinki samochodem i możemy być na nadwiślańskiej plaży, w rezerwacie czy na plaży leśnej.
Gdzie warto się wybrać na spacer w ramach Mazowsze na weekend?
Część miejsc jest sezonowa i najlepiej wygląda o jakiejś konkretnej porze roku jak porośnięte makami wiślane klify w Dobrzyniu nad Wisłą w maju, jesienne wrzosowiska czy kwitnące jabłonie w Górze Kalwarii. Część mogą nam zamknąć jak Arboretum w Rogowie czy skansen w Maurzycach, ale część jest otwarta zawsze i prawie nikogo tam nie ma, więc na koronawirusowe czasy jak znalazł.
PLAŻA I REZERWAT WYSPY ŚWIDERSKIE
Dojazd: wpisujemy w nawigację Górki 16, 05-420 Józefów.
Po zaparkowaniu skręcamy w pieszą ścieżkę w lewo ku rzece. Po krótkim spacerze wychodzimy w pobliżu miejsca, gdzie Świder wpada do Wisły. Możemy iść na spacer w lewo wzdłuż Świdra aż do mostu lub w prawo wzdłuż klifu Wiślanego. Możemy też zostać na plaży nad Świdrem, zrobić sobie piknik i pomoczyć nogi w rzeczce.
PLAŻA CISZYCA – LEPIEJ NIŻ NAD MORZEM
To to samo piękne miejsce, tylko po drugiej stronie rzeki i z lepszą plażą na której możemy się opalać i pospacerować. W Wiśle niestety nie można się kąpać z oczywistych względów, więc jeśli chcecie się zmoczyć, to Świder będzie lepszy. Za to w Ciszycy jest plaża po horyzont.
Dojazd: wpisujemy w nawigację Parking przy plaży w Ciszycy, 05-520 Ciszyca
EMÓW – LEŚNY SPACER WZDŁUŻ RZECZKI MIENI
Dojazd: wpisujemy w nawigację Parkingowa 20, 05-462 Wiązowna
Tu jest mały myk, bo obok parkingu trwa obecnie budowa trasy, więc musimy przejść przez teren budowy a kiedy zobaczymy ścianę lasu dojść do rzeczki Mieni.
Wygodny czerwony szlak jest po jej drugiej stronie, więc musimy przejść na drugą stronę rzeczki po dość wygodnym konarze (rzeczka ma tu 20 cm głębokości, więc wpław też da radę).
Czerwonym szlakiem wędrujemy kilka kilometrów mijając malowniczy mostek, prastary Dąb Mazowiecki Bartek i polanki leśne. Główna atrakcja to jednak sama rzeczka Mienia, w której można brodzić po kostki i oglądać kaczki.
REZERWAT MŁOCHOWSKI ŁĘG ZA NADARZYNEM
Dojazd: wpisujemy w nawigację ul. Młynową, 05-831 Krakowiany.
Kiedy droga się kończy zjeżdżamy w prawo w polną drogę, która prowadzi do jeziora. Parkujemy za malowniczym jeziorem i idziemy prosto do jesionowo-olszowego lasu. W rezerwacie jest sporo starych drzew i miłych polanek, które można oglądać idąc zielonym szlakiem. Zdarzają się też sarenki.
NIESTRZEŻONA PLAŻA NAD JEZ. ROKOLA
Dojazd: wpisujemy w nawigację Wiślana 31A, 05-480 Otwock Wielki
Przechodzimy ścieżką na plażę miejską z jeziorkiem, które jest tak czyste że żyją w nim szczeżuje i ślimaki wodne. Jeśli mamy dobrą kondycję możemy dopłynąć jeziorem aż do parku i pałacu w Otwocku Wielkim.
JABŁONNA I ŁAWICE KIEŁPIŃSKIE
W Jabłonnej warto obejrzeć park pałacowy, ale prawdziwa atrakcja to spacer wzdłuż klifu wiślanego. Po drodze można zobaczyć pozostałości po niemieckim bunkrze, lasek i plażę Wiślaną. W sezonie nie koronawirusowym w pałacu jest czynna restauracja, gdzie można coś zjeść i napić się kawy.
Dojazd: w sezonie nie koronawirusowym najprościej jest zaparkować pod Pałacem, przejść przez parki wyjść tylną furtką przez wał, ale obecnie wyjście jest zamknięte, więc musimy ominąć teren pałacu ulicą Wałową. Można też pojechać kawałek dalej do miejscowości Wola Górska i tam zacząć spacer.
Wpisujemy wtedy w nawigację: Teren spacerowy przy wiśle, Zacisze 1, 05-100 Nowy Dwór Mazowiecki
Tuż za Jabłonną zaczyna się rezerwat przyrody Ławice Kiełpińskie. Ścieżka wzdłuż Wisły to piękne stare drzewa i widok na piaszczyste wyspy wiślane.
W jeziorze Kiełpińskim można latem pływać, jest nawet kąpielisko z małą plażą, ale na dziko jeszcze lepiej.
SPACER PRZEZ ŁĄKI DO PLAŻY Z WIDOKIEM NA MOST SIEKIERKOWSKI
Dojazd: zostawiamy samochód na parkingu koło Biedronki na ul. Bronowskiej, przechodzimy przez ul. Wał Miedzeszyński przejściem dla pieszych i schodzimy w dół. Tu zaczyna się nasza ścieżka przez nadwiślańskie łąki i laski. Możemy dojść aż do leśnej plaży nad Wisłą , ale bardziej urokliwa od samej plaży jest piaszczysta droga, która do niej prowadzi.