Poprzedni sezon tego podcastu nazywał się „Kamila objaśnia mi Świat. Był to podcast o myśleniu i budowaniu siebie.
Podobnie jak w pierwszym sezonie były też wszystkie nieprzespane noce, książki, wrażliwość, relacje międzyludzkie, legendy, rozwój osobisty i życie na piątym piętrze kamienicy bez windy.
Najlepsze odcinki:
Opisy odcinków i linki S02:
S02 Odcinek 01: Wszystko da się ogarnąć – Marie Forleo
Dzisiejszy odcinek jest o tym, że wszystko da się ogarnąć. Nie ważne czy naprawiasz pralkę czy zakładasz firmę. Nawet w trudnej sytuacji możemy stworzyć kreatywny i zabawny plan, jak się z tej sytuacji wydostać. Będzie to możliwe, jeśli uwierzysz, że wszystko da się ogarnąć. Wszystko czyli marzenia, które chcemy spełniać i problemy, który pragniemy rozwiązać.
Kiedy masz coś do zrobienia, to czasem robisz dokładnie to co potrzeba lekko i bez wysiłku a innego dnia musisz stoczyć ze sobą prawdziwą walkę, żeby w ogóle zabrać się za to zadanie. Wszystko zależy od naszego nastawienia, bo praca jest dokładnie ta sama.
Opowiem o książce Marie Forleo, która pokazuje że największe przeszkody są w naszej głowie, jakie są typowe wymówki i jak się motywować, żeby wszystko ogarnąć.
Będzie też o kriokomorze, o sposobach wymyślania nowej nazwy projektu i o tym że lepiej jest zacząć kijowo niż tkwić w miejscu.
Jeżeli uwierzysz, że może ci się udać, to albo się uda albo się nie uda. 50/50
A jeżeli uwierzysz, że się nie uda, to przegrywasz już w momencie, gdy mówisz sobie, że to niemożliwe.
Linki:
książka Marie Forleo
S02 Odcinek 02: Prokrastynacja i kreatywność
Prokrastynacja to odwlekanie ważnych spraw pomimo przewidywania że potem będzie się w gorszej sytuacji z racji opóźnienia.
W dzisiejszym odcinku słuchowiska “Kamila objaśnia mi świat” opowiem o:
- długiej historii wykorzystywaniu rozrywki do radzenia sobie ze stresem związanym z pracą czy nauką
- teście pianki marshmalow Mischela
- teorii umysłu żółwia i umysłu zająca Guya Claxtona
- o rodzajach prokrastynacji od nie podejmowania ważnych decyzji życiowych, przez prokrastynację unikową do prokrastynacji pobudzeniowej, kiedy ktoś po prostu lubi ten dreszczyk emocji.
- i o tym dlaczego czasami prokrastynacja nie jest taka zła a czasami okazuje się, że drobne rozproszenia to zabójca naszej kreatywności.
Będzie też o książce Johna Cleese’a z grupy Monty Pythona, Kreatywność – krótki i optymistyczny poradnik, która jest podręcznikiem kreatywności, ale też pochwałą prokrastynacji.
Zdaniem jej autora, żeby być kreatywnym, trzeba bawić się swoją pracą, zachować umysł adepta, nie być zbyt krytycznym wobec swoich pomysłów i odwlekać wszystko na ostatnią chwilę.
Linki:
książka Kreatywność. Krótki i optymistyczny poradnik
S02 Odcinek 03: Medytacja i wdzięczność
W tym odcinku będzie o tym jak zostać oazą spokoju i wyciszonym kwiatem lotosu na mega spokojnej tafli jeziora, zamiast się rozpraszać i prokrastynować.
- A na serio. Będzie o
- mindfulness, czyli o medytacji uważności
- klasycznych ćwiczeniach, których możesz się nauczyć na kursie medytacji
- medytacjach aktywnych Osho
- praktykowaniu wdzięczności
- i o tym dlaczego jest nam trudno siedzieć i medytować bez ruchu
Będzie też o tym, że jeśli nie masz czasu, żeby medytować codziennie pół godziny, bo masz za duży młyn, to powinieneś medytować godzinę i o tym czy lepiej zmywać medytując, czy może medytować zmywając.
Medytacji można się nauczyć a potem to nawet polubić, zwłaszcza że zawsze poczujesz się lepiej po niż przed, nawet jeśli było ci się ciężko zebrać.
Linki:
Medytacje Osho w Warszawie
S02 Odcinek 04: Pilates i flow
W tym odcinku “Kamila objaśnia mi świat” będzie o tym, że Joseph Pilates – ten od ćwiczeń pilatesu bardzo ciekawą postacią był.
Może się wydawać, że jak ktoś ma nazwisko typu Adidas to musi odnieść sukces w sporcie, ale nie było to takie oczywiste.
Mało brakowało a metoda ta odeszłaby razem ze śmiercią jej twórcy.
Dziś miliony fanów pilatesu ćwiczą regularnie bez względu na stan zdrowia i wagę. To jeden z niewielu sportów, gdzie zawodowi tancerze ćwiczą razem ze zwyklakami, których bolą plecy od pracy przy kompie.
Dowiesz się dziś:
- Jak powstała ta metoda?
- Co takiego tkwi w pilatesie, że z małego studia które przypominało sektę zamienił się w program ćwiczeń, które obecnie są dostępne na każdej siłowni. I jak to się ma do psychologicznej teorii przepływu.
- Jak to się stało, że pan Pilates z brytyjskiego więzienia trafił do Nowego Jorku i stał się znany na całym świecie?
- I o książce Caged lion Joseph Pilates and His Legacy napisanej przez Johna Howarda Steela.
Linki:
S02 Odcinek 05: Zdziry i trady
Dziś opowiem o książce Dziwki, zdziry, szmaty Opowieści o slut-shamingu, będzie też o podwójnych standardach, tradowości, czyli postawie tradycyjnej i o Janie Shostak.
Tolerancja oraz świadomość indywidualna i społeczna rosną na naszych oczach, ale nieustannie toczą się bitwy pomiędzy dwoma stronami: konserwatywną i liberalną.
Kto wygra? Tego nie wiadomo, ale dowiecie się dziś:
- czy nadchodzi tradowa rewolucja
- co to jest Lindy Efekt
- czy sukienki dla katoliczek mogą być ładne?
- i kto jest strażniczką patriarchatu
Madeleine Albright powiedziała, że w piekle jest specjalne miejsce dla kobiet, które nie pomagają innym kobietom.
Linki:
Opowieść podręcznej Margaret Atwood
Książka Dziwki, zdziry, szmaty
Marie Zélie – ubrania dla katoliczek
S02 Odcinek 06: Pilates z Anią Pawłowską
2 część odcinka o pilatesie, który najlepszym możliwym sportem jest.
Dziś będzie wywiad z ekspertką, Anią Pawłowską, do której ja chodzę na pilates. Zapraszam, żeby zacząć od odcinka Pilates i flow a potem posłuchać wywiadu, z którego dowiesz się:
- czym jest pilates i dlaczego się go lubi, co daje
- jakie są efekty psychiczne i fizyczne tych ćwiczeń i jak uzyskać stan flow, który jest złotym graalem osób ćwiczących pilates?
- oraz jakie zdrowe nawyki warto stosować na co dzień
Anna Pawłowska jest instruktorką pilatesu z certyfikatem szkoły BASI Pilates. Prowadzi treningi indywidualne na macie w domu klienta, online lub w grupie w Fit Spine Studio w Warszawie.
Jestem wam winna też ostrzeżenie, że pilates uzależnia. Jak powiedziała Ania Pawłowska:
„Jako człowiek zza biurka szukający zdrowego ruchu i ulgi w bólu kręgosłupa próbowałam różnych rzeczy. Poznałam pilates, przepadłam i zaczęłam dzielić się korzyściami jakie on daje z innymi.”
Linki:
Anna Pawłowska IG
S02 Odcinek 07: Samotność
Odcinek o samotności.
Samotność to kwestia postrzegania rzeczywistości.
Są ludzie, którzy nie potrafią być sami.
Są też osoby które nie potrafią być z kimś, bo stracili zaufanie do ludzi
Z tego odcinka dowiesz się:
- co działa i co nie działa w walce z samotnością
- czym się różni dobra samotność od tej chronicznej
- skąd wzięły się szybkie randki i darmowe przytulanie
- czy warto jest zapłacić za przytulanie?
- jak przytulać nieznajomych i jak okazują bliskość lokalni politycy
- o Default Friend, której projekt był prosty: stać się „domyślnym przyjacielem. osobą, do której ludzie dzwonią, kiedy nikt inny nie odbiera.
- oraz o książce Usługa czysto platoniczna. Jak z samotności robi się biznes Oktawi Kromer, która w walce z samotnością zabiera nas w podróż przez salony przytulania, usługi towarzyszki żałoby, ale też na zakupy
Opowiem też:
- jak byłam na szybkich randkach i warsztatach podrywania
- i o tym, że nie potrafię sobie kupić butów
Samotność skraca życie, ale też obniża temperaturę ciała, więc na upały jak znalazł.
Posłuchaj tego odcinka w ulubionej apce typu Spotify i polecaj znajomym podcast Kamila objaśnia mi świat
Linki:
książka Usługa czysto platoniczna
Default Friend
S02 Odcinek 08: Porcelana
Porcelana symbolizuje luksus i uroczystości rodzinne, ale też stagnację i życie w złotej klatce. Gwarantuje też podróż, bo pochodzi z Chin czy Miśni. Biel jest symbolem nowego początku i „zaczynania z czystą kartą”, więc w tym nowym odcinku opowiem dziś:
o historii porcelany i o tym jak to się stało, że towary, kiedyś zarezerwowane dla wybranych, teraz można po prostu kupić w sklepie.
o Marco Polo, porcelanowych legendach i o Auguście II, który wymienił batalion żołnierzy za chińskie wazy.
Będzie też o książce “Biały Szlak” Edmunda de Waala, o polskiej porcelanie typu Ćmielów czy Bolesławiec oraz o biżuterii z talerzy.
- Dowiesz się także :
- czym jest kintsugi, czyli naprawianie złotem
- jak się robi porcelanę
- i gdzie warto się wybrać porcelanowym szlakiem
Dziś porcelana to design. Ceramika, która stała w meblościankach za szybką i wisiała na ścianach, wraca na stoły i staje się nam znowu bliska.
Linki:
Książka Biały szlak
S02 Odcinek 09: Nie jest (tak) żle
Odcinek o tym, że nie jest tak źle jak nam się wydaje oraz że stereotypy i błędy poznawcze wpływają na nasz obraz własnego ja i obraz świata.
Osobiście jestem taką osobą, która ignoruje problemy aż do momentu, kiedy nie ugryzą mnie w dupę. Ale wiem też, że mapa to nie jest to samo co terytorium, a ludzie nieustannie odnoszą się do takiego obrazu świata, jakie mają w głowach i Ignorują fakty, które nie pasują do ich wizji świata.
Eksperci i zwykli ludzie postrzegają świat jako bardziej niebezpieczny i beznadziejny niż jest w rzeczywistości. Ale jeśli stereotypy zastąpić realną wiedzą, to świat okaże się lepszy, niż myślimy. O tym jest książka Factfulness Hansa Roslinga
Z tego odcinka dowiesz się też, ile trzeba zarabiać, że być wśród najbogatszych osób na naszej planecie.
Słuchajcie w ulubionej apce do podcastów i polecajcie znajomym.
Linki:
Książka Factfulness
S02 Odcinek 10: Dziecko wewnętrzne jako metafora
O co właściwie chodzi z tym dzieckiem?
Ta metafora to rodzaj gdy intelektualnej.
Wyobraź sobie, że masz w sobie małą dziewczynkę, jak tamagotchi, kiedy o nią dbasz, wszystko się układa, kiedy jest smutna i czuje się porzucona, wszystko idzie źle.
To tak celna metafora, że może nawet nią nie jest.
Często ludzie znoszą niesprawiedliwe traktowanie, gdy dotyczy ich samych. Ale gdy to samo przytrafia się dziecku — reagują od razu.
Dla dziecka chcemy czegoś lepszego, podczas gdy sami zadowolony się byle czym.
A gdyby teraz wyobrazić sobie, że to my sami jesteśmy tym dzieckiem, o które mamy obowiązek zadbać i w którego obronie musimy stanąć?
Oczywiście jest to symbol, ale nasza podświadomość działa poprzez symbole.
To symbol aspektu ciebie, który na co dzień ignorujesz, a który potrzebuję być zobaczony.
To, co w nas czułe, delikatne, dziecięce i kruche.
Jest w nas też magiczne dziecko, które robi to co chce i chce się bawić. Symbolizuje to co w nas autentyczne, jakość, z którą przyszliśmy na ten świat.
Dbanie o swoje wewnętrzne dziecko to ćwiczenie życzliwości dla samego siebie i bycie dla siebie dobrym. Uczenie się jak zwolnić i zacząć medytować, albo po prostu robić rzeczy, które nas cieszą, bo są nasze. Zgodne z naszymi wartościami i naszą esencją. Uczenie się jak być w kontakcie z sobą, słuchać siebie i wybierać to, co dla nas dobre. To sposób na to, żeby dbać o siebie jak o tamagotchi.
Linki:
Natalia de Barbaro “Czuła przewodniczka”
Aneta Łastik „Wewnetrzne dziecko”
Maga Korbel – Mindfulness i warsztaty o wewnętrznym dziecku
S02 Odcinek 11: Wypalenie zawodowe
W kolejnym odcinku podcastu “Kamila objaśnia mi świat” będzie o wypaleniu zawodowym:
o tym jak się nie wypalić i jak dbać o siebie.
Dowiecie się, na czym polega wypalenie zawodowe i jak wypaleniu zapobiegać, zanim się pojawi.
Opowie o tym Paulina Jędrzejewska – trenerka, certyfikowana coach grupowa, socjolożka, animatorka kultury, aktywistka społeczna. Współautorka badania nt. Wypalenia zawodowego w 3 sektorze (burnout-aid.eu), narzędzia mierzącego poziom ryzyka wypaleniem wraz z rozwiązaniami na poziomie indywidualnym i organizacyjnym, a także scenariuszy i materiałów edukacyjnych. Od 10 lat jest prezeską Fundacji Culture Shock, w której współtworzy wydarzenia na pograniczu nowych mediów, edukacji i kultury, eksperymentuje z nowymi technologiami, wspiera sektor organizacji społecznych oraz instytucje publiczne, zrealizowała kilkadziesiąt wydarzeń, spotkań, inicjatyw, aktywnie działa w środowisku na rzecz zmian społecznych i systemowych.
Paulina sama doświadczyła wypalenia zawodowego a dziś, bazując na tym doświadczeniu, zajmuje się tym tematem zawodowo i pomaga innym.
Czego jeszcze się dowiesz z tego odcinka?
▪ wypalenie to wyczerpanie związane z kryzysem aktywności zawodowej
▪ wypalenie to nie tylko problem pracownika, ale problem całej organizacji
▪ wypalenie to składowa 3 komponentów: wyczerpanie, cynizm i autodestrukcyjne myśli dotyczące jakości własnej pracy i osoby
▪ badania wskazują, że kobiety przeżywają wypalenie bardziej jako wypalenie emocjonalne a mężczyźni wchodzą w depersonalizację
Żyjemy w kulturze nadużywania się. Musimy się uczyć, żeby nie prowadzić rabunkowej gospodarki na własnym organizmie.
Posłuchajcie wywiadu z Pauliną Jędrzejewską w ten piątek i polecajcie znajomym ten odcinek.
Linki:
Program Burnout Aid
Fundacja Culture Shock
Ksiażka Wypalenie. Jak wyrwać się z błędnego koła stresu
S02 Odcinek 12: Lasoterapia
Opowiem o warsztatach w Ośrodku Terapii Leśnych, o lasoterapii, czyli kąpielach leśnych i o moich ulubionych miejscach w naturze, gdzie jeżdżę, żeby się odstresować i odpocząć w przyrodzie,
Dowiesz się też
- dlaczego spacery w lesie są zdrowe?
- czego dowiedziałam się na warsztatach kąpieli leśnych?
- dlaczego wiele rzeczy związanych z lasoterapią ma japońskie nazwy
- i co to jest komorebi i shinrin-yoku
W lesie zmniejsza się poziom przygnębienia i niepokoju, a zwiększa się energia do działania i radość życia.
Lasoterapia, czyli zanurzenie się wszystkimi zmysłami w lesie. To praktykowanie uważności, zachwytu przyrodą i wdzięczności za naturę.
Żeby być zdrowym, trzeba codziennie spacerować!
Idźcie do lasu, bo to zdrowe a kroki się same nie zrobią.
S02 Odcinek 13: Biżuteria z talerzy
Dziś w podcaście wywiad z Magdaleną Ziółkowską, artystką po ASP i jubilerką, która robi Biżuterię z talerzy
Ale jak to z talerzy?
Sama mam broszkę fragmentem wzoru z fajansu z włocławka i kolczyki, które w poprzednim wcieleniu były talerzem z Bolesławca, więc wiem, że porcelana to doskonały materiał dla tworzenia biżuterii. Magda wykorzystuje wzór i logo typu Społem. Nadaje przedmiotom 2 życie. Tym razem jako nietypowe, wytwarzane ręcznie kolczyki czy broszki. Talerz, który nam służył, jest uszanowany i nie trafia na śmietnik. A my mamy unikalną biżuterię z rozpoznawalnym od razu wzorem, który budzi emocje, kojarzy się z domem rodzinnym i polskim designem.
Magda Ziółkowska opowie o nostalgii za PRL, tradycyjnych wzorach z lat 60 i 70, skarbach, które mamy w domach, o swoich podróżach śladami polskiej porcelany i o tym jak powstają jej prace.
Będzie też o tym co można zrobić, jak się stłucze ulubiony talerzyk szefowej.
A jeśli temat porcelany i podróży was zainteresuje, to przypomnijcie sobie odcinek 8 z S02 o porcelanie.
Linki:
S02 Odcinek 14: Otulina — sztuka na ciężkie czasy
Aleksandra Janiszewska-Cardone na co dzień jest kuratorką w Muzeum Narodowym w Warszawie. Prowadzi też bloga o sztuce Otulina.
Sztuka dawna ciekawi ją w każdym szczególe.
Otulina chroni przed zimnem i uszkodzeniem. To bezpieczny chroniony obszar, ale też O TU LINA — droga wyjścia ze studni swoich czarnych myśli. A to wszystko poprzez opowieści o historii sztuki.
Jestem psychofanką Otuliny, która w nowoczesny sposób propaguje sztukę dawną i przemyca różne ciekawostki np., że w Belgi zaleca się wizyty w muzeach rekonwalescentom pocovidowym albo o projekcie “Bierz forsę i w nogi”.
W podcaście Aleksandra Janiszewska opowie o:
- otulaniu się sztuką na ciężkie czasy
- pracy kuratorki sztuki dawnej, która czasem przypomina robotę Jamesa Bonda, o fałszerzach obrazów i o niemieckim renesansie.
Będzie też o tym
- jak sztuka dawna wpływa na nasze życie dziś
- jak pomaga nam w życiowych zmaganiach. O tym co nam daje sztuka.
Polecam zwłaszcza fascynującą historię obrazu “Madonna Pod Jodłami” Lucasa Cranacha starszego, który można zobaczyć do 27.02.2022 na wystawie “Natura i sacrum” w Muzeum Narodowym w Warszawie.
Linki:
S02 Odcinek 15: Rumi – Masnawi
Cytaty z Rumiego krążą codziennie po mediach społecznościowych, są cytowane na weselach i pogrzebach.
Zastanawiałeś się kiedyś, jak to się stało, że XIII perski mistyk stał się najlepiej sprzedającym się poetą w Stanach?
Zawdzięcza to Colemanowi Barksowi, który zrobił własną mocno uproszczona interpretację jego wierszy i temu, że to tekst, który zmienia, który ma coś do powiedzenia ludziom w XXI wieku, że często Rumi jest bardzo ważny dla konkretnej osoby.
Na tyle ważny, że grupa przyjaciół przygotowała własne tłumaczenie – pierwsze porządne tłumaczenie na polskie. Ale mało brakowało, a projekt ten nie ujrzałby światła dziennego.
W tym odcinku Kam objasnia opowiem o:
- „Masnawi” Rumiego, sufizmie, o dowcipach medresowych
- o tym jak wbiłam się do medresy w czasie wycieczki do Uzbekistanu
- Mam też dla Ciebie pocztówkę dźwiękową na wypasie – 2 fragmenty audiobooka Masnawi, czyli poważną Pieśń fletu i coś dla fanów tatuaży, czyli niepoważną opowieść o Kazwinczyku.
Linki:
książka i audiobook – Rumi “Masnawi” Imprint Media
S02 Odcinek 16 Dobrostan
Natalia Pokrywka ze Złotej Godziny opowie o dbaniu o siebie, żeby mieć dobrostan i dobrobyt. Natalia to niepoprawna romantyczka z głową do liczb, Fitoterapeutka i autorka kursu o domowych finansach i budżecie. Od zawsze poszukuje odpowiedzi na pytanie: “jak żyć?” i już sporo tych odpowiedzi już znalazła.
A dziś będzie o tym
- Czym jest dobrostan?
- Jak dbać o siebie na wiosnę i jak eliminować złostan
- Jak ma się dobrostan do dobrobytu
Dowiesz się tez jak skrócić wieczór i wydłużyć poranek i że dobrostan” był kiedyś terminem z hodowli zwierząt, który zrobił ogromną karierę. Czego i tobie życzę. Będzie też praktyczna ściąga z dbania o siebie do pobrania.
Linki:
nazwiska, które padły w wywiadzie:
Bronnie Ware — czego żałują ludzie w hospicjum
S02 Odcinek 17: Poezja na ciężkie czasy — Damian Dawid Nowak
Jak napisał DDN — gość dzisiejszego odcinka poetą zostaje się po śmierci. Ja mam trochę inne kryteria — dla mnie poetą jest ktoś, kto potrafi pięknie zadeklamować swoje wiersze. Zadeklamować, a nie przeczytać, bo to nie jest to samo. Będę miała dla was próbkę przygotowaną przez Damiana Dawida Nowaka.
Pewnie znasz go bardziej jako instapoetę i tiktokera kulinarnego. Dla 2 osób Damian ma swój tomik „Inaczej niż w lustrze”, 📚📚 który otrzymał Nagrodę Międzynarodowego Listopada Poetyckiego za książkę roku.
Jeśli go chcesz, napisz na 📨 kontakt@ugotoanepozamiatane.pl
A dziś rozmawiamy o poezji
⭐ na ciężkie czasy
⭐ jako autoterapii.
⭐ małych rzeczy
⭐ nieograniczonej
Linki:
S02 Odcinek 18: Gdzie zjeść w Warszawie z blogiem Na ostrzu języka
Zastanawiacie się, gdzie warto zjeść w Warszawie? Często pytacie mnie o ulubione miejsca, więc postanowiłam nagrać o tym odcinek, żeby odpowiedzieć raz a dobrze.
Zapytam o to eksperta — Karolinę Klawinowską z bloga Na Ostrzu Języka.
W tym odcinku będą najlepsze knajpy z podziałem na kuchnię polską, azjatycka, amerykanska, wloska, meksykanska i grecką.
Karolina opowie tez jak się jak to jest być blogerem restauracyjnym, jak pokochać foodtracki, jak wybrać dobre miejsce na obiad i czy lepiej napisać książkę, czy założyć restaurację.
Będą też oczywiście smaczki np. że Karolina przestała jeść w barach kanapkowych po tym jak widziała zwłoki ściskające w ręku kanapkę pewnej znanej sieciówki.
Linki:
Blog naostrzujezyka.pl
Instagram @naostrzujezyka
S02 Odcinek 19: Pieszo z Panamy do Kanady
Z Olą Synowiec znamy się nie od dziś, więc kompletnie mnie nie zdziwiło, że jest współautorką nowej książki “Na poboczu Ameryk. Pieszo z Panamy do Kanady” wydanej właśnie przez wydawnictwo Czarne.
Ola zdecydowała się dołączyć do dopiero co poznanego Arka Winiatorskiego ze Stones on Travel i przejść z nim na piechotę przez Meksyk i Stany aż do Vancouver. Tak więc uważaj jak ktoś Cię poprosi o chodzenie, bo możesz skończyć jako autorka książki.
Podróż Arka i Oli została uznana za podróż roku przez „National Geographic Traveler” i uhonorowana Nagrodą im. Tony’ego Halika.
A z naszej rozmowy dowiesz się:
- jak zaczęła się ta wyprawa
- że chodzenie to sposób, żeby zobaczyć więcej w podróży, zwolnić, poznać ludzi, którzy nie mieszkają w dużym mieście i nie goszczą na pierwszych stronach gazet.
- że Instagram nie jest naprawdę
- że nie żyjemy na najlepszym ze światów, ale że można nadać sens temu co się dzieje np. pisząc książkę
Będą też rady jak podróżować bezpiecznie, perspektywa pobocza, kindness of strangers, migracje i ciekawe osoby, które Ola i Arek poznali po drodze.
Linki:
S02 Odcinek 20: Medytacja labiryntu z Sylwią Hanff
Sylwia Hanff prowadzi medytacje labiryntu i wie o labiryntach prawie wszystko.
Sama mówi, że labirynt to jeden z największych darów jaki otrzymała. Dlatego dzieli się nim z ludźmi, prowadząc medytacje i ucząc kolejnych facylitatorów.
Na medytacjach pokazuje świat, gdzie nie możesz się zgubić, możesz się za to odnaleźć. Gdzie nie ma błędów, złych wyborów życiowych i ślepych zaułków. Są najwyżej gwałtowne zakręty na naszej drodze życia.
Z tego odcinka dowiesz się
- w jakich obszarach można pracować z labiryntem i jak wygląda taka medytacja,
oraz o :
- labiryncie jako metaforze i symbolicznej podróży do własnego centrum
- tym co warto widzieć o historii labiryntów, żeby pracować z tą metodą
- otwartych spotkaniach z labiryntem i wyprawie do Chartres, którą organizuje Sylwia.
Linki:
Wyszukiwarka labiryntów: labyrinthlocator.com
S02 Odcinek 21: Kobieta i wino z Martą Pańską
Marta Pańska to Dziewczyna z butelką wina.
Uczy o winie bez snobizmu, pokazując, że nawet w zwykłym sklepie można kupić coś dobrego, jeśli ma się podstawową wiedzę winiarską i wie się co nam smakuje. Ma osobistą krucjatę przeciwko napojom winopodobnym typu Carlo Rossi, które niszczą wątrobę przeciętnego Polaka.
W odcinku rozmawiamy o tym co łączy kobiety i wino i dlaczego jako kobiety jesteśmy idealną grupą docelową dla producentów % oraz o tym jak kultura picia wpędza nas w alkoholizm.
Żyjemy w świecie, który ma obsesję na punkcie picia, ale też na punkcie zdrowia i dobrego samopoczucia. Uważamy alkohol za magiczny eliksir.
Tymczasem etanol to etanol. Zaburza sen, podsyca lęki i niepokój, utrudnia pracę wątroby, powoduje pękanie naczynek krwionośnych na twarzy, przedwczesne starzenie i 7 różnych rodzajów raka, jest neurologicznym młotem i niszczy florę bakteryjną w jelitach.
Dzielimy ludzi na normalnych, którzy piją alko i alkoholików, którzy nie piją. Bo są chorzy. Tymczasem to nie choroba, tylko kapitalizm i biologia, bo nasz organizm reaguje na alkohol, podwyższając nam dopaminę odpowiedzialną za motywacje, pragnienia i odstresowanie się.
Z reklam i kursów winiarskich nie dowiemy się za dużo o odpowiedzialnym piciu i odpowiedzialności społecznej — właśnie po to są podcasty.
Linki:
Strona Marty: dziewczynazbutelkawina.pl
S02 Odcinek 22: Nadodpowiedzialność gorsza od faszyzmu
Jacek Wiktor to terapeuta dźwiękiem, dla którego ceremonie gongów, ustawienia systemowe i jego autorska metoda — soulfulness są podróżą w głąb emocji.
Jacek pracuje na sesjach indywidualnych zwłaszcza w temacie szukania swojej drogi zawodowej i biznesowej, prowadzi też mediacje dla par, ustawienia i ceremonie gry na gongach.
A w tym odcinku rozmawiamy o tym jak uwolnić się od schematów, które nam nie służą, jak korzystać z intuicji i tym, że nadodpowiedzialność jest gorsza od faszyzmu a porządki w życiu najlepiej zacząć od porządku we własnej rodzinie.
Będzie też pocztówka dźwiękowa na bogato, czyli krótka praca z Jackiem.
Linki:
S02 Odcinek 23: Jak to jest być baletnicą?
Dziś poznacie Natalię Pasiut, profesjonalną tancerkę zawodową, która opowie jak to jest być baletnicą Polskiego Baletu Narodowego i o swoim bajkowym życiu na Starej ochocie.
Oraz o codziennych problemach, stereotypie baletnicy, anoreksji i o estetyzacji pilatesu, bo Natalia prowadzi też SZTUKstudio, gdzie uczy pilatesu, jogi i tańca klasycznego, a przy okazji filozofii dbania o zdrowie i zaprzyjaźniania się z własnym ciałem.
Będzie też o tym dlaczego każda osoba chorująca na cukrzyce jest bohaterem i o tym czy baletnice imprezują. A ja opowiem, jak kąpałam się w płatkach róż jako dziecko.
Linki: