Michał Dulemba to podcaster i inżynier zajmujący się machine learningiem. Jest znany z podcastu o sztucznej inteligencji Nieliniowy.pl
To też autor najnowszej na rynku książki o podcastach “Jak zacząć podcast”.
To pierwsza w moim życiu książka z disclaimerem, że w pracach nad książką np. przy researchu i tworzeniu grafik, korzystano z AI. Nowa epoka!
Myślę, że wszyscy to teraz robią, ale nikt się nie przyznaje, a ja cenię uczciwość i klarowność, a sama tez nie jestem pokłócona z nowymi technologiami. Widzę ile można w podcastowaniu przyspieszyć i ułatwić jeśli chodzi o transkrypcje, wsparcie w montażu i grafikę.
Bariera wejścia w podcasty jest niższa niż kiedykolwiek, bo możemy przerzucić najbardziej żmudne procesy jak montaż czy transkrypcje na maszyny i nie tracić entuzjazmu, gdy dopiero zaczynamy. Podcasty są dostępne nawet dla osób zupełnie nietechnicznych, które nie lubią monotonnych czynności. To odżywcze podejście, bo większość podcasterów uważa, że AI zabierze im pracę i zniszczy świat, więc dalej traci cenny czas montując przestarzałymi programami
Jakie tematy porusza podręcznik “Jak zacząć podcast”?
- Psychologia podcastowania
- Sprzęt do podcastów
- Montaż
- AI w podcastach
- Nagrywanie
- Planowanie odcinka,
- Publikowanie
- Marketing i promowanie podcastu
- Monetyzacja
Dla Michała Dulemby nagrywanie podcastu to nawyk, który buduje sukces — jak słanie łóżka codziennie rano. To mała wykonalna rzecz, która sprawia, że przejmujesz kontrolę i która otwiera drzwi do zmian i możliwości, których teraz nawet nie potrafisz sobie wyobrazić.
To książka dla Ciebie jeśli:
- planujesz nagrywać zdalnie i chcesz, żeby ktoś, kto tak nagrywa wyjaśnił Ci to zarówno technicznie jak i pod względem prowadzenia wywiadów oraz pokazał cały warsztat.
- chcesz ułatwić sobie pracę nad podcastem dzięki AI
- zaczynasz dopiero autorski podcast, ale poważnie myślisz nad tym projektem
- interesujesz się technikaliami i chętnie poczytasz o kwestiach technicznych typu różnice sprzętowe i na czym dokładnie polega montaż
- chcesz zlecić komuś montaż i dobrze zbriefować tę osobę
- chcesz nie tylko nagrać, ale też wypromować podcast
Co mi się najbardziej podobało?
Zdecydowanie polecam zwłaszcza część o zdalnym nagrywaniu. Sama nagrywam ostatnio tylko na żywo, bo przy nagrywaniu wywiadów online na odległość miałam poczucie, że słychać na nagraniu różnice pomiędzy głosem moim a gościa i że nie ma dobrego flow, tylko każdy gada sobie a muzom, dlatego cieszę się, że mogłam przeczytać porady osoby, która robi tylko takie rozmowy i może się podzielić swoim doświadczeniem.
Michał Dulemba rozumie to co widzę w mojej pracy jako trenerka podcastów: że większość osób, które chce nauczyć się jak zrobić podcast to niekoniecznie osoby napędzane tym, żeby mieć podcast i być podcasterem, żeby zobaczyć się na Spotify obok ulubionego artysty.
Tak naprawdę większość osób uczy się tego, bo potrzebuje podcastu jako sprawnie działającego narzędzia marketingowego.
Podcast jest dla:
- ekspertów, którzy pracują nad swoją marką osobistą, zwłaszcza w biznesach opartych na wiedzy np. dla coachów i trenerów
- marketingowców i PR-owców w firmach i NGO
- właścicieli firm, którzy chcą budować autorytet i wypłynąć na szersze wody
I to narzędzie musi być dobrze zaplanowane i nie zabierać więcej czasu niż to konieczne.
Praktyczne porady
Przeczytałam chyba wszystkie dostępne po polsku podręczniki podcastowania i to chyba jedyna, która zwraca uwagę na planowanie pracy nad odcinkiem, żeby mieć cały zoptymalizowany proces, wiedzieć, co jest, po czym i mieć wszystko dostępne, gdy będzie potrzebne. Trochę jak kiedy kucharze w programie kulinarnym przygotowują sobie najpierw wszystkie składniki, żeby potem nie tracić czasu na krojenie czy chodzenie do sklepu, kiedy pora już wyjmować gotowe danie z garnka.
Oczywiście taki schemat nagrywania i publikowania każdy będzie mieć własny, ale fajnie jest podejrzeć, jak robi to inżynier.
Warto też przeczytać porady o tym skąd brać muzykę do jingli i listę polecanych książek anglojęzycznych i jednej polskiej o podcastach i wywiadach. Nie ma na niej żadnego innego podręcznika podcastowania po polsku, bo wiedza w takich książkach szybko się przedawnia.
Solidnie opracowana jest też rozdział o sprzęcie do podcastów. Możemy przeczytać wyjaśnienia, czym się różnią mikrofony pojemnościowe i dynamiczne, oraz po co są słuchawki, miksery i jak wygląda sprzęt video.
Sam polecany sprzęt jest moim zdaniem zbyt gadżeciarski, sama nie mam nic z tak wysokiej półki cenowej i nie uważam, że cena jest wyznacznikiem jakości. Na początek rekomendowałabym mikrofon, który można podpiąć jednym kablem i do telefonu i do komputera, żeby nie komplikować sobie nagrywania ilością kabli i sprzętu.
Ciekawie jest też wytłumaczony montaż np. co to jest kompresor, limiter, czy odszumianie. Autor omówił polecane programy do montażu audio i video, oraz jak zlecić komuś montaż, żeby przekazać wszystkie informacje
Co bym zrobiła inaczej?
Osobiście mniej się interesuje kwestiami technicznymi, więc nie są dla mnie aż tak ciekawe. Uważam też, że polecany sprzęt można by dobrać prościej i bardziej budżetowo.
Jakie 3 rady z “Jak zacząć podcast” warto koniecznie zastosować?
- Opracuj system nagrywania podcastu
- Umów się ze sobą, że zrobisz określoną ilość odcinków. Nawet gdyby było ciężko.
- Nie szukaj szybkich efektów, tylko skup się na systemie, otrzymywaniu wsparcia i ciągłym rozwoju