Polska po raz kolejny znalazła się w czołówce importerów gruzińskiego wina i utrzymała drugą pozycję przy znacznym wzroście importu o 30%, wynoszącym łącznie ponad 6,6 mln litrów wina.
Gruzja posiada obecnie 525 rodzimych odmian winogron i może pochwalić się ponad 8000-letnią historią winiarstwa. W 2022 roku Gruzja wyeksportowała 103 368 263 litrów wina do 66 różnych krajów, co stanowi około 137 mln butelek. W Gruzji zarejestrowanych jest 1600 dużych i małych winnic, z czego 470 firm zajmuje się eksportem wina.
Trend na naturalne i bursztynowe wina niewątpliwie zyskał ogromną popularność na całym świecie, a Gruzja zasługuje na uznanie jako miejsce jego narodzin. Unikalne zastosowanie qvevri, glinianych naczyń zakopanych pod ziemią w celu fermentacji, okazało się być przełomem w produkcji wina, utrzymując stałą i chłodną temperaturę, co owocuje winami o wyraźnych i unikalnych smakach i aromatach – komentuje Keti Prangulaishvili, nowa ambasadorka win gruzińskich w Polsce.
Gruzja uruchomiła nowe rynki eksportowe w 2010 roku, a kilka lat później słynna gruzińska metoda produkcji wina qvevri została uznana za część niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości i wpisana na listę UNESCO. Wszystko to zaowocowało zwiększeniem wymiany handlowej również z Polską.
Nieustannie wzrastająca popularność win gruzińskich w Polsce i na świecie jest świadectwem ich jakości oraz rosnącego zapotrzebowania na unikalne i autentyczne doświadczenia smakowe. Dzięki bogatej historii, różnorodnym odmianom winogron i unikalnym technikom produkcji, przyszłość gruzińskiego wina w Polsce wygląda obiecująco.
Pij odpowiedzialnie!
Alkohol nie jest zdrowy i jest dla dorosłych. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, jak działa marketing wina (taki jak np. post edukacyjny, który właśnie czytasz) i jak dbać o zdrowie, jeśli pijesz alkohol, posłuchaj mojego wywiadu z blogerką winiarską: