Bardzo praktyczny odcinek, który pomoże w zaledwie 15 minut przygotować się do stworzenia Twojego pierwszego podcastu. To jest możliwe, i to niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz, czy już masz doświadczenie w nagrywaniu.
A jeśli to cię zainspiruje, to zapraszam na lekcje robienia podcastu
Twój głos ma znaczenie i zasługuje na to, by go usłyszeć.
A podcast to też możliwość dotarcia do nowych klientów, przejścia z offline do online, zbudowania marki, żeby mieć powracających klientów i dużo innych praktycznych rzeczy.
A jak masz pytania, to napisz na:
💌 ktokarska@gmail.com
Posłuchaj jak zacząć robić podcast w 15 minut:
Pobierz checklistę:
Zapisz się na mój newsletter o podcastach
Wolisz czytać niż słuchać?
Jeśli masz zapamiętać jedną rzecz z tego odcinka na temat tego, jak w 15 minut zacząć swój podcast, to niech to będzie sztuka opowiadania w ciekawy sposób. Opowiadaj o wszystkim poprzez pozytywne wartości, które Twoi słuchacze chcieliby widzieć w sobie. O wszystkim możesz opowiadać w fascynujący sposób. Możesz powiedzieć, że pszczoły robią miód, albo że za górami, za lasami żyje sobie rasa magicznych istot, które mieszka w uporządkowanym domku jak hobbity i przez cały dzień robi słodkości dla grzecznych dzieci, podczas gdy inne jakieś szerszenie żyją w jakiejś spelunie i zajmują się czynieniem zła przez cały boży dzień. A przecież my jesteśmy pracowitymi pszczołami, nawet jeśli dziś nie był to nasz najbardziej produktywny dzień.
Od czego zacząć?
Na początek po prostu słuchaj innych podcastów, ja polecam swój DobrostanPodcast.pl. Czytaj i oglądaj filmy, bo w ten sposób poznasz różne historie i sposoby opowiadania. Fachowo nazywa się to strukturami storytellingowymi. Na przykład podróż bohatera, o której opowiadałam w odcinku „Dlaczego warto zrobić podcast„. Albo transformacja głównego bohatera, tak jak w „Matrixie”, gdzie Neo przekształca się z przeciętnego programisty w wyjątkowego bohatera, albo w „Fight Clubie”, gdzie wprost przeciwnie. Fajnym sposobem opowiadania jest też przeciwko czemu się opowiadasz, czyli to, że tworzysz jakiegoś wroga, który chce zaszkodzić bohaterowi opowieści, tak jak szerszenie miłym pszczołom czy Joker Batmanowi.
Zaplanuj, jak wykorzystać storytelling w swoim podcaście, bo gdy wiesz, dlaczego nagrywasz i umiesz opowiadać w ciekawy sposób, to jesteś już w połowie drogi do swojego podcastu. A ja zapraszam na odcinek „Jak zacząć od zera w 15 minut”.
Jak Przygotować Podcast w 15 Minut
Od 2019 r. prowadzę własne podcasty. Moje doświadczenie to nie tylko wiedza na temat prowadzenia własnego projektu na Spotify, ale także godziny pracy jako trenerka podcastów, ucząca innych, jak to robić. Prowadzę warsztaty i konsultacje 1:1 dla osób, które marzą o prowadzeniu własnego podcastu, ale nie wiedzą, od czego zacząć.
Dziś będzie bardzo praktyczny odcinek, który pomoże w zaledwie 15 minut przygotować się do stworzenia Twojego pierwszego podcastu. To jest możliwe, i to niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz, czy już masz doświadczenie w nagrywaniu, bo np. robiłaś filmiki na Instagramie czy lubisz zostawiać znajomym wiadomości głosowe, jak wracasz z imprezy.
- Jaki masz pomysł na podcast? O czym to będzie? Czym chcesz się podzielić?
Przygotuj sobie notes lub kartkę i odpowiedz sobie na to pytanie. Pomysł na podcast to kluczowa sprawa. Co chcesz opowiedzieć? Jakie tematy Cię interesują? Zastanów się, co chcesz przekazać swoim słuchaczom. Kolejny krok to zrozumienie, kto ma Cię słuchać? Co chcesz im przekazać? - Określ, kto ma Cię słuchać i uzupełnij zdanie: „Mój podcast pomaga [komu?] w [czym?]”
- Nagrywasz solo czy wywiady?
Teraz zastanówcie się, czy chcesz prowadzić podcast samodzielnie, czy może planujesz zapraszać gości. To ważna decyzja, która wpłynie na format i to, jaki mikrofon będzie potrzebny. Ja robię wywiady, więc potrzebuję czegoś lekkiego, przenośnego, ale ktoś, kto ma dużo miejsca w domu, może mieć większy mikrofon stojący na biurku albo statyw. Ale jeśli masz mało miejsca, to może to nie być korzystne. - Nagrywasz telefonem czy chcesz kupić mikrofon?
Nie musisz od razu inwestować w drogi sprzęt. Telefon może być dobrym początkiem. Ale jeśli zdecydujesz się na zakup mikrofonu, to polecam mikrofony dynamiczne, które są dostępne w rozsądnej cenie. Ważne, żeby można je było podłączyć bezpośrednio do telefonu lub komputera kablem typu usb c czy usb. - Czego musisz się nauczyć, a co już masz i wiesz?
To ważne pytanie. Zastanówcie się nad swoimi umiejętnościami. Czego musisz jeszcze się nauczyć, a co już potrafisz? Może potrzebujesz nauczyć się montażu i masteringu? Jakie masz zasoby, które możesz wykorzystać (społeczność, umiejętności, wiedza, dostęp do ekspertów, którzy mogą być gośćmi, przyjemny głos, mikrofon, ciche pomieszczenie)? - Dlaczego chcesz robić podcast?
To jest najważniejsze pytanie, na które warto sobie odpowiedzieć. Dlaczego chcecie prowadzić podcast? To motywacja, która będzie Cię napędzać w trudniejszych momentach. Jak wiesz, dlaczego coś robisz, to masz coś ze swojego podcastu i nagrasz ziemniakiem, wstaniesz o 2:00 w nocy, żeby dokończyć na czas. Dlaczego uważasz, że potrzebny jest Ci podcast? I dlaczego chcesz robić podcast? (to nie to samo) - Kto może Cię wspierać w Twoim projekcie?
Warto poszukać wsparcia od znajomych lub rodziny, którzy mogą pomóc w realizacji. - Gdzie Cię znaleźć w necie?
Napisz w mediach społecznościowych, że zakładasz podcast. Zachęcaj znajomych, aby udostępniali Twój podcast dalej. Poinformujcie swoich znajomych i obserwatorów w mediach społecznościowych o nowym projekcie. Zachęć ich do udostępniania odcinków. To przedostatni punkt, ale nie mniej ważny od pomysłu. - Nazwa Twojego podcastu (wolna, bez negatywnych skojarzeń, krótka, łatwa do wymówienia)
Wybierzcie starannie nazwę, bo ludzie decydują czy Cię posłuchać po okładce, tytule i nazwie.
I to już wszystko!
W 15 minut przygotujesz się do stworzenia swojego pierwszego podcastu. Teraz pozostaje tylko założyć konto na Spotify for Podcasters (jest za darmo), zapoznać się z aplikacją do nagrywania podcastów na telefonie lub komputerze i ruszyć.
A jeśli to cię zainspirowało, to zapraszam na lekcję podcastowania. Dlaczego warto mieć podcast? Bo świat potrzebuje tego specjalnego daru, który masz tylko Ty: twego głosu, twojej wiedzy i refleksji. Ponieważ żadna osoba nie ma ani nigdy nie będzie miała tak unikalnej mieszanki talentów i pomysłów jak Ty. Twój głos ma znaczenie i zasługuje na to, by go usłyszeć. A podcast to także możliwość dotarcia do nowych klientów, przejścia z offline do online, zbudowania marki, żeby mieć powracających klientów i wiele innych praktycznych rzeczy.
Jeśli prowadzenie podcastu pomogłoby Ci osiągnąć twoje cele, to chętnie Ci pomogę. Moje lekcje to 100% wsparcia bez presji i krytykowania. Zapraszam Cię na darmowe materiały o podcastach na DobrostanPodcast.pl. A jeśli masz pytania, to napisz na 💌 ktokarska@gmail.com.
To jak? Kto chce lekcje robienia podcastu w tym tygodniu? Albo kto chce zrobić swój podcast jeszcze w tym miesiącu? Napisz, wszystko Ci opowiem!